Sundown Audio SAZ-3000D
Item(s) Description/Condition:
SPECIFICATIONS:
Double Sided Through Hole Epoxy PCB
Efficiency : 86% @ 4 ohm, at 100Hz
24dB/Oct Variable Crossover
Multi-Way Protection Circuitry
(Thermal/Over Current/Speaker Short/Speaker DC Protection)
Variable Subsonic Filter
Variable Bass Boost
Variable Low Pass Filter
Variable Phase Shift
Zero(0) Gauge Power Supply Connectors
Tested Voltage & THD : 14.4V & Less than 1% THD
Operating Voltage : DC 10V~18V
Digital Class-D Linkable Mono Block Amplifier
1 Ohm Stability
RCA Line Input and Master Output
24dB Octave Crossover Slope
Wired Remote Controller
1 ohm mono 3000W x 1CH
2 ohm mono 1600W x 1CH
4 ohm mono 800W x 1CH
Signal to Noise Ratio >90dB Low pass frequency crossover 35Hz~300Hz Subsonic filter 10Hz~60Hz Bass boost @ 45Hz 0~18dB Phase shift control 0~180 degree Frequency response 10Hz~350Hz (+/- 1dB) T.H.D @ 4 ohm
Price:
Shipping and Miscellaneous Item Information:
Shipping via UPS GROUND. Buyer pays shipping + declared value fee.
Item Pictures:
Sundown Audio SAZ-3000D
Item(s) Description/Condition:
SPECIFICATIONS:
24dB/Oct Variable Crossover
Multi-Way Protection Circuitry
Variable Subsonic Filter
Variable Bass Boost
Variable Low Pass Filter
Variable Phase Shift
Operating Voltage : DC 10V~18V
1 Ohm Stability
24dB Octave Crossover Slope
Wired Remote Controller
1 ohm mono 3000W x 1CH
2 ohm mono 1600W x 1CH
4 ohm mono 800W x 1CH