Sold Clarion DPX11500 amp
StateProp486
10+ year member
Gimme that Cash Flow
Rating: 100%
1 0 0
PA
i have a USED Clarion DPX11500 amp in great 100% working condition. This is a great amp and i had it installed in my car for a little over 2 months now. This amp is still in great condition only thing might be dust on it from being inside my car. lol This amp puts out probably a little over 1500 watts and it can be ran at either 1 or 2ohm and still be 1500 watts. I never had a amp that could do that before besides this one. I never had a problem with it at all got it in a trade with a memeber on here. Whats included: Amp, bass knob, bass knob cord, and a speaker hi-output wire. I do not have the manual for it but you can go to http://www.clarion.com and download it. Also i will ship in original box. PAYPAL ONLY. NOT LOOKING FOR ANY TRADES. Thanks
Specs:
1500 Watts of Maximum Music Power
800W × 1 Into 4 Ohms, 20Hz-20kHz @
1500W × 1 Into 1 or 2 Ohms, 20Hz-20kHz @
Adjustable Subsonic Filter, 10-80Hz
Remote Control Included
Input Voltage Selector
Precise Frequency Selector
Variable Bass Boost; 0-15dB @ 30-125Hz
Adjustable -12db/Oct. Low Pass Crossover, 50-250Hz
Gold Plated Connectors; RCA/Speaker/Power
Speaker Level Input
Dimensions 21 1/4" × 12" × 2 7/8"
**** I could really use this amp. I need around 1k at 3ohms,this would probably be perfect. Is this amp overrated/underrated at all? BTW this is Twiz from E //content.invisioncic.com/y282845/emoticons/smile.gif.1ebc41e1811405b213edfc4622c41e27.gif