Sold Cadence TXA-1000D Amp
Mike437
10+ year member
Senior VIP Member
Rating: 0%
0 0 0
Amp specs:
4 Ohm RMS Power: 1 x 350 Watts @ 13.8 Volts
2 Ohm RMS Power: 1 x 650 Watts @ 13.8 Volts
1 Ohm RMS Power: 1 x 1000 Watts @ 13.8 Volts
2 Amps Bridged 2 Ohm RMS Power: 2000 Watts
Frequency Response: 20Hz - 500Hz
Damping Factor: >500 @ 100Hz
S/N Ratio: >100 db
Damping Factor: >500 @ 100Hz
Minimum THD:
Dimensions: 25" x 9.2" x 2.12"